SWIMMING

(SWIMMING MEN-- Freestyle50m, Freestyle100m, Freestyle200m, Freestyle400m, Freestyle800m, Freestyle1500m, Backstroke100m, Backstroke200m, Breaststroke100m, Breaststroke200m, Butterfly100m, Butterfly200m, Medley200m, Medley400m, Free Relay4x100m, Free Relay4x200m, Medley Relay4x100m)

(SWIMMING WOMEN-- Freestyle50m, Freestyle100m, Freestyle200m, Freestyle400m, Freestyle800m, Freestyle1500m, Backstroke100m, Backstroke200m, Breaststroke100m, Breaststroke200m, Butterfly100m, Butterfly200m, Medley200m, Medley400m, Free Relay4x100m, Free Relay4x200m, Medley Relay4x100m)

BACK TO THE PREVIOUS


-SWIMMING MEN-


Freestyle 50m


         1. FOX David             USA   0:22.30GR
         2. KURZA Brian           USA   0:22.41
         3. KONDZIOLK Dean        CAN   0:22.93
         4. HU Bin                CHN   0:23.14
         5. KRZYSZTOF Cwalina     POL   0:23.26
         6. KHNYKIN Pavlo         UKR   0:23.26
         7. PUFLEB Robert         GER   0:23.35
         8. BORISSENKO Serg.      KZK   0:23.46

                                        
(Back to index)

Freestyle 100m


         1. FOX David             USA   0:50.18
         2. PEPPER Seth           USA   0:50.38
         3. KHNYKIN Pavlo         UKR   0:50.88
         4. SCHERER Fernando      BRA   0:51.14
         5. SUTTNER Werner        GER   0:51.38
         6. WOJDAT Artur          POL   0:51.72
         7. HICKMANN Axel         GER   0:52.02
         8. KAPOR Mladen          PIP   0:52.05

                                        
(Back to index)

Freestyle 200m


         1. DEFABRIQUE Yann       FRA   1:51.24
         2. MCFARLANE Rob         CAN   1:51.69
         3. O'HARE Turlough       CAN   1:51.77
         4. KEPPELER John         USA   1:52.84
         5. LAMPE Oliver          GER   1:52.95
         6. PHILLIPS Dan          USA   1:53.04
         7. MAEDA Taihei          JPN   1:54.31
         8. KALAUS Walter         HUN   1:55.06

                                        
(Back to index)

Freestyle 400m


         1. O'HARE Turlough       CAN   3:55.01
         2. DEFABRIQUE Yann       FRA   3:55.82
         3. KALAUS Walter         HUN   3:57.49
         4. CRAFT Jay             USA   3:58.04
         5. ABEL Jaret            CAN   3:58.16
         6. FUJIMOTO Mas.         JPN   3:58.37
         7. HAMRICK James         USA   4:00.47
         8. MAEDA Taihei          JPN   4:02.11

                                        
(Back to index)

Freestyle 800m


         1. O'HARE Turlough       CAN   8:04.80
         2. JORGENSON Lars        USA   8:07.84
         3. FUJIMOTO Masayuki     JPN   8:08.74
         4. DARZYNKIEWICZ R.      USA   8:09.48
         5. KALAUS Walter         HUN   8:10.67
         6. ABEL Jaret            CAN   8:16.59
         7. MELLOR Steven         GBR   8:19.52
         8. AKERS Stephen         GBR   8:20.63

                                        
(Back to index)

Freestyle 1500m

         1. DARZYNKIEWICZ R.      USA   15:33.96
         2. FORMENTINI Marco      ITA   15:38.43
         3. FUJIMOTO Masayuki     JPN   15:40.19
         4. JORGENSEN Lars.       USA   15:40.36
         5. YAMAMOTO Mas.         JPN   15:44.95
         6. YAN Yumin.            CHN   15:53.95
         7. SCHEFFEL Trev.        CAN   15:54.19
         8. TESHOVICH Dejan.      SLO   16:22.50

                                        
(Back to index)

Backstroke 100m


         1. FALCON CABRERA        CUB   0:55.60GR
         2. SCHWENK Tripp         USA   0:55.78
         3. MERISI Emanuele       ITA   0:56.31
         4. ANDERSON Gary         CAN   0:56.94
         5. GIOTTONINI Jim        USA   0:57.09
         6. GRAVEL Francois       CAN   0:57.55
         7. HINATA Masakazu       JPN   0:58.00
         8. O'CONNOR Matthew      GBR   0:58.12

                                        
(Back to index)

Backstroke 200m

         1. FALCON CABRERA        CUB   1:59.90
         2. MERISI Emanuele       ITA   2:00.45
         3. SCHWENK Tripp         USA   2:01.05
         4. HORII Ryuji           JPN   2:02.56
         5. JI SANG Joon          KOR   2:02.79
         6. O'CONNOR Matt.        GBR   2:03.20
         7. HERMANSPANN P.        GER   2:04.41
         8. WELLS Jim             USA   2:05.38

                                        
(Back to index)

Breaststroke 100m

         1. CRAWFORD Jud          USA   1:02.79GR
         2. HAYASHI Akira         JPN   1:02.83
         3. MONTESINO Mario       CUB   1:03.51
         4. CECCHI Andrea         ITA   1:03.84
         5. DZHABURIA Bashko      UKR   1:03.95
         6. CLEVELAND Jon         CAN   1:03.99
         7. HAECKEL Marcel        GER   1:04.33
         8. LATOCHA Vladimir      FRA   1:04.83

                                        
(Back to index)

Breaststroke 200m

         1. G.MONTESINO M.        CUB   2:16.24
         2. REY Jean-L            FRA   2:17.05
         3. HAYASHI Akira         JPN   2:17.14
         4. ARNOUX Michel         FRA   2:17.51
         5. VAZQUEZ Gabriel       MEX   2:17.62
         6. CRAWFORD Jud.         USA   2:17.96
         7. GROTE Kurt            USA   2:18.15
         8. CLEVELAND Jon.        CAN   2:18.73

                                        
(Back to index)

Butterfly 100m

         1. ROBERTS Martin        AUS   0:54.14
         2. TAKANE Mitsuharu      JPN   0:54.65
         3. LAMPE Oliver          GER   0:54.66
         4. TEIXEIRA Andre        BRA   0:55.07
         5. PEPPER Seth           USA   0:55.41
         6. ZERUHN Bernd          GER   0:55.44
         7. HORKY Josef           TCH   0:56.09
         8. SZUKALA Rafal         POL   0:56.28

                                        
(Back to index)

Butterfly 200m

         1. ROBERTS Martin        AUS   2:00.91
         2. LAMPE Oliver          GER   2:01.12
         3. TAKANE Mitsuharu      JPN   2:01.32
         4. HARTLEY Randy         USA   2:01.34
         5. CROSBY Kevin          GBR   2:01.41
         6. MCFARLANE Rob.        CAN   2:02.26
         7. VALDAYEV Viatch.      UKR   2:03.08
         8. HORKY Josef           TCH   2:04.76

                                        
(Back to index)

Medley 200m

         1. WALKER Fraser         GBR   2:04.48
         2. VALDAYEV Viatch.      UKR   2:04.64
         3. JENNINGS Jonathan     USA   2:04.71
         4. SAVITSKI Alexandre    KZK   2:04.78
         5. KINUGASA Tatsuya      JPN   2:04.90
         6. KARNAUGH Ron          USA   2:04.94
         7. WATSON Ron            CAN   2:06.83
         8. MYDEN Curtis          CAN   2:09.21

                                        
(Back to index)

Medley 400m

         1. MULL Ian              USA   4:24.08
         2. VALDAYEV Viatch.      UKR   4:25.85
         3. KINUGASA Tatsuya      JPN   4:27.81
         4. MYDEN Curtis          CAN   4:28.55
         5. DEFABRIQUE Yann       FRA   4:29.52
         6. REY Jean-I            FRA   4:30.42
         7. VOLK Uwe              GER   4:30.64
         8. FUSI Fabio            ITA   4:32.58

                                        
(Back to index)

Free Relay 4x100m

         1.                       USA   3:21.28
         2.                       GER   3:23.25
         3.                       POL   3:25.94
         4.                       UKR   3:27.45
         5.                       FRA   3:28.98
         6.                       GBR   3:29.39
         7.                       BRA   3:35.08
                                  CAN        DQ

                                        
(Back to index)

Free Relay 4x200m

         1.                       USA   7:25.90
         2.                       FRA   7:27.70
         3.                       GER   7:29.06
         4.                       CAN   7:29.67
         5.                       GBR   7:36.62
         6.                       JPN   7:38.62
         7.                       POL   7:44.66
         8.                       BRA   7:54.38

                                        
(Back to index)

Medley Relay 4x100m

         1.                       USA   3:43.20
         2.                       GER   3:45.37
         3.                       JPN   3:45.76
         4.                       CAN   3:47.42
         5.                       CUB   3:47.57
         6.                       ITA   3:48.53
         7.                       UKR   3:49.85
         8.                       FRA   3:50.32

                                        
(Back to index)

-SWIMMING WOMEN-


Freestyle 50m

         1. LE Jingyi             CHN   0:25.17GR
         2. YE Beibei             CHN   0:25.77
         3. DEPOLD Richelle       USA   0:25.86
         4. PERRONI Sarah         USA   0:26.20
         5. KRIEL Marianne        RFA   0:26.29
         6. NUGENT Andrea         CAN   0:26.34
         7. DRAXLER Judith        AUS   0:26.64
         8. NAKANO Ayako          JPN   0:26.71

                                        
(Back to index)

Freestyle 100m

         1. LE Jingyi             CHN   0:55.16GR
         2. LEVESQUE Patricia     CAN   0:57.11
         3. NAKANO Ayako          JPN   0:57.49
         3. PERRONI Sarah         USA   0:57.49
         5. KRIEL Marianne        RSA   0:57.65
         6. NUGENT Andrea         CAN   0:58.20
         7. REINHOLDT Ulrike      GER   0:58.24
         8. BOOTH Laura           USA   0:58.30

                                        
(Back to index)

Freestyle 200m

         1. LUENENSCHLOSS         GER   2:03.18
         2. HEDGEPETH Whit.       USA   2:03.53
         3. HUDDART Claire        GBR   2:04.05
         4. NAKANO Ayako          JPN   2:04.17
         5. WIERSMA Baukje        NED   2:04.82
         6. NOALL-LAUZON P.       CAN   2:05.56
         7. REINHOLDT Ulrike      GER   2:06.11
         8. PAPAMANDJARIS         CAN   2:06.64

                                        
(Back to index)

Freestyle 400m

         1. CAM Sandra            BEL   4:18.21
         2. LUENENSCHLOSS         GER   4:18.39
         3. ARNOULD Isabelle      BEL   4:19.18
         4. WIERSMA Baukje        NED   4:19.59
         5. DEAKINS Joanne        GBR   4:23.90
         6. DIEZ April            USA   4:24.06
         7. MCNERNEY Mimosa       USA   4:25.39
         8. NOALL-LAUZON P.       CAN   4.28.90

                                        
(Back to index)

Freestyle 800m

         1. STERHENSON Ch.        USA   8:48.82
         2. CAM Sandra            BEL   8:51.55
         3. WIRTH Marie Pierre    FRA   8:52.17
         4. WIERSMA Baukje        NED   8:57.73
         5. GOSSE Sophie          FRA   8:57.92
         6. PASQUALI Melissa      ITA   9:01.82
         7. GREAVES Toni          AUS   9:03.21
         8. NOALL-LAUZON P.       CAN   9:03.74

                                        
(Back to index)

Freestyle 1500m

         1. STERHENSON Ch.        USA   16:41.75
         2. ARNOULD Isabelle      BEL   16:52.26
         3. WIRTH Marie           FRA   16:56.29
         4. CERNA Hana            TCH   17:00.00
         5. MCNERNEY Mimosa       USA   17:21.82
         6. ATKINSON Nicola       GBR   17:26.89
         7. PASQUALI Melissa      ITA   17:40.27
         8. MUSSELMAN D'Ar.       CAN   17:46.51

                                        
(Back to index)

Backstroke 100m


         1. BEDFORD Barbara       UAS   1:01.60GR
         2. KOIKAWA Yoko          JPN   1:02.93
         3. HUMPHREY Alecia       USA   1:03.44
         4. KRIEL Marianne        RFA   1:03.52
         5. ANTAS DE BARROS       POR   1:05.29
         6. COCCHI Sabrinna       ITA   1:05.49
         7. DEAKINS Joanne        GBR   1:05.68
         8. HARRIS Christine      CAN   1:05.78

                                        
(Back to index)

Backstroke 200m


         1. HEDGEPETH Whit.       USA   2:11.31GR
         2. HUMPHREY Alecia       USA   2:13.78
         3. KOIKAWA Yoko          JPN   2:16.16
         4. DEAKINS Joanne        GBR   2:16.33
         5. ANTAS DE BARROS       POR   2:17.53
         6. EMOND Nadine          CAN   2:17.93
         7. MONAR Kathy           CAN   2:19.15
         8. GALWAS Malgosia       POL   2:20.10

                                        
(Back to index)

Breaststroke 100m

         1. CLOUTIER Guylaine     CAN   1:10.91
         2. BONDARENKO Svet.      UKR   1:11.02
         3. ROUDKOUSKAIA          BLR   1:11.47
         4. REYNOLDS Keri         USA   1:11.48
         5. NISHIOKA Yoshie       JPN   1:12.47
         6. SWEETNAM Nancy        CAN   1:12.88
         7. GORMAN Helen          GBR   1:13.16
         8. PRICE Shannon         USA   1:13.39

                                        
(Back to index)

Breaststroke 200m

         1. BONDARENKO Svet.      UKR   2:31.41
         2. NISHIOKA Yoshie       JPN   2:32.88
         3. CLOUTIER Guylaine     CAN   2:33.42
         4. BUSICO Kristi         USA   2:33.52
         5. SWEETNAM Nancy        CAN   2:35.04
         6. GORMAN Helen          GBR   2:37.86
         7. BILOROUS Tanya        UKR   2:37.93
         8. HEISICK Lori          USA   2:38.24

                                        
(Back to index)

Butterfly 100m

         1. KANDO Yoko            JPN   1:01.59
         2. KRUEGER Kristie       USA   1:01.78
         3. GAUDIN Debbie         CAN   1:02.07
         4. ROSALES Reyes N.      CUB   1:02.80
         5. HOLLIHAN Beth         CAN   1:03.30
         6. DEPOLD Richelle       USA   1:03.39
         7. FRITSCHE Petra        GER   1:04.00
         8. JEPSON Helen          GBR   1:04.83

                                        
(Back to index)

Butterfly 200m

         1. KANDO Yoko            JPN   2:14.45
         2. WILSON Paige          USA   2:14.60
         3. SILVESTER Kirsten     NED   2:14.95
         4. HOLLIHAN Beth         CAN   2:16.33
         5. JEPSON Helen          GBR   2:16.89
         6. ARANTES Joana         POR   2:18.60
         7. HIRANAKA Hideko       JPN   2:20.10
            SCHOLZEN Elis.        USA        DQ

                                        
(Back to index)

Medley 200m

         1. LIMPERT Marianne      CAN   2:15.46
         2. SWEETNAM Nancy        CAN   2:15.90
         3. HEDGEPETH Whit.       USA   2:19.67
         4. HIRANAKA Hideko       JPN   2:20.05
         5. CERNA Hana            TCH   2:20.24
         6. GEHRS Mindy           USA   2:20.49
         7. ANGELOT Alexandra     FRA   2:24.23
         8. GORMAN Helen          GBR   2:24.81

                                        
(Back to index)

Medley 400m


         1. SWEETNAM Nancy        CAN   4:46.91
         2. CERNA Hana            TCH   4:50.14
         3. HIRANAKA Hideko       JPN   4:53.80
         4. GEHRS Mindy           USA   4:54.60
         5. SZULC Carrie          USA   4:57.17
         6. ALLEN Iona            CAN   4:59.10
         7. ANGELOT Alexandra     FRA   5:01.51
         8. NASUTION Elfira       INA   5:19.53

                                        
(Back to index)

Free Relay 4x100m


         1.                       USA   3:47.83
         2.                       CAN   3:48.05
         3.                       GER   3:53.99
         4.                       ITA   3:56.55
         5.                       GBR   3:56.88
         6.                       AUS   3:57.41
         7.                       RSA   3:57.78

                                        
(Back to index)

Free Relay 4x200m


         1.                       CAN   8:18.00
         2.                       GBR   8:26.67
         3.                       FRA   8:31.02
         4.                       GER   8:36.62
         5.                       ITA   8:40.25
         6.                       RSA   8:42.01
         7.                       USA        DQ

                                        
(Back to index)

Medley Relay 4x100m


         1.                       USA   4:12.55
         2.                       JPN   4:14.96
         3.                       CAN   4:16.86
         4.                       GBR   4:20.39
         5.                       RSA   4:28.38
         6.                       ITA   4:29.06
         7.                       FRA   4:29.35
         8.                       POR   4:34.56

                                        
(Back to index)