Schedule Of Water Polo

 
 Date          Time         Event  Competition Venues (Nishi Civic Pool)

August 24(Th) The First Elimination Round
                9:00      1        Slovakia                   vs Canada                         D
               10:20      2        Yugoslavia                 vs Brazil                         C
               11:40      3        Russian Federation         vs Greece                         B
               13:00      4        France                     vs Netherlands                    A
               14:20      5        Italy                      vs People's Republic of China     D
               15:40      6        Hungary                    vs Kazakhstan                     C
               17:00      7        United States of America   vs Australia                      B
               18:20      8        Japan                      vs Korea                          A

August 25(Fr)  The First Elimination Round       
                9:00      9        Kazakhstan                 vs Yugoslavia                     C
               10:20     10        Australia                  vs Russian Federation             B
               11:40     11        Korea                      vs France                         A
               13:00     12        Italy                      vs Canada                         D
               14:20     13        Hungary                    vs Brazil                         C
               15:40     14        United States of America   vs Greece                         B
               17:00     15        People's Republic of China vs Slovakia                       D
               18:20     16        Japan                      vs Netherlands                    A

August 26(Sa)  The First Elimination Round
                9:00     17        Australia                  vs Greece                         B
               10:20     18        Korea                      vs Netherlands                    A
               11:40     19        Italy                      vs Slovakia                       D
               13:00     20        Hungary                    vs Yugoslavia                     C
               14:20     21        United States of America   vs Russian Federation             B
               15:40     22        Japan                      vs France                         A
               17:00     23        People's Republic of China vs Canada                         D
               18:20     24        Kazakhstan                 vs Brazil                         C

August 27(Su) Matches For Standings
                9:00     25        A4 vs C4   G  13 - 16
               10:20     26        B4 vs D4   G  13 - 16
               The Second Elimination Round
               11:40     27        A1 vs B2   E
               13:00     28        C1 vs D2   F
               14:20     29        B1 vs A3   E
               15:40     30        D1 vs C3   F
               17:00     31        A2 vs B3   E
               18:20     32        C2 vs D3   F

August 28(Mo) Matches For Standings
                9:00     33        B4 vs C4   G  13 - 16
               10:20     34        A4 vs D4   G  13 - 16
                The Second League
               11:40     35        D2 vs C3   F
               13:00     36        B2 vs A3   E
               14:20     37        D3 vs C1   F
               15:40     38        B3 vs A1   E
               17:00     39        D1 vs C2   F
               18:20     40        B1 vs A2   E

August 29(Tu) Rest

August 30(We) Matches For Standings
                9:00     41        A4 vs B4   G  13 - 16
               10:20     42        C4 vs D4   G  13 - 16
              The Second League
               11:40     43        A3 vs B3   E
               13:00     44        C3 vs D3   F
               14:20     45        A2 vs B2   E
               15:40     46        C2 vs D2   F
               17:00     47        A1 vs B1   E
               18:20     48        C1 vs D1   F

August 31(Th) Matches For Standings
               11:40     49        E6 vs F5   9 - 12
               13:00     50        E5 vs F6   9 - 12
               14:20     51        E4 VS F3   5 -  8
               15:40     52        E3 VS F4   5 -  8
              The Semifinal 
               17:00     53        E2 vs F1
               18:20     54        E1 vs F2

September 1(Fr) The Final
               11:40     55        Loser49  vs Loser 50    11
               13:00     56        Winner49 vs Winner 50    9
               14:20     57        Loser51  vs Loser 52     7
               15:40     58        Winner51 vs Winner 52    5
                The Third Final
               17:30     59        Loser53  vs Loser54
                The Final
               19:30     60        Winner53 vs Winner54



Back to previous page
Back to English home page